Prezentujemy tutaj 3 najpopularniejsze metody montażu naszych tablic, tabliczek i szyldów. Jedne są mniej, a inne bardziej inwazyjne, jednak to jak chcemy zamontować nasze produkty do ściany w dużej mierze zależy od systemu przewidzianego dla każdego produktu z osobna. Instrukcja montażu obejmuje montaż na taśmie samoprzylepnej, montaż na kleju oraz na tulejach dystansowych.

Instrukcja montażu na taśmie samoprzylepnej

Najprostszym sposobem montażu tabliczek z tworzywa sztucznego do ściany lub drzwi jest zamocowanie ich za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Do tego celu używamy bardzo mocnej taśmy piankowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne i można ją stosować wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz budynków. Taśma ma grubość ok 1mm, w związku z tym tabliczka nieco odstaje od podłoża. Idealnie nadaje się do montażu tabliczek z tworzyw sztucznych, laminatów i barwionej w masie pleksi.

Wystarczy odkleić papierek zabezpieczający podklejenie, przyłożyć równo do powierzchni ściany lub drzwi i docisnąć. Podklejenie tabliczek wliczone jest już w cenę produktu, dlatego otrzymasz kompletny produkt, gotowy do montażu.

Instrukcja montażu na podkładzie samoprzylepnym

Instrukcja montażu na kleju montażowym

Montaż dużych tablic z tworzyw sztucznych do ściany najlepiej wykonać przy pomocy kleju montażowego. Niweluje on pewne nierówności ścian dlatego z powodzeniem można stosować go wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz budynków. Klejem montażowym zamontujemy nieprzezroczyste tablice z tworzyw sztucznych, barwionej w masie pleksi i spienionego PVC. Klej montażowy musicie kupić we własnym zakresie.

Instrukcja montażu na kleju montażowym

Mocowanie na zawieszce

Jest to system mocowania, w którym tablica czy herb delikatnie odstają od ściany, natomiast samo miejsce montażu jest całkowicie niewidoczne. W haki montażowe musicie zaopatrzyć się we własnym zakresie, ponieważ ich dobór uzależniony jest od podłoża w jakim będą montowane. Większe herby będą wymagały montażu na 2 lub 3 takich hakach.

Instrukcja montażu - mocowanie na zawieszce - krok 1 - wiercenie
Instrukcja montażu - mocowanie na zawieszce - krok 2 - montaż dybli
Instrukcja montażu - mocowanie na zawieszce - krok 3 - wkręcanie haka

Instrukcja montażu na tulejach dystansowych

Bardziej efektownym sposobem mocowania tabliczek jest zastosowanie aluminiowych dystansów, które oferujemy w wielu wariantach kolorystycznych. Pozwalają one odsunąć tabliczkę od ściany tak, aby była umieszczona około np. 2 cm od niej.

Na zaprezentowanych tulejach montować można tabliczki z takich materiałów jak: szkło, pleksi, spienione PVC. Do większych tablic szklanych, metalowych i z materiałów łączonych dobieramy większe tuleje dystansowe wykonane z takiego materiału stal nierdzewna lub mosiądz. W zależności od potrzeb zwykle stosuje się dwa lub cztery kołki dystansowe.

Kolory dystansów:

Standardowo do większości tablic szklanych stosujemy tuleje dystansowe o średnicy 19mm z dystansem od ściany 19mm wykonane z anodowanego aluminium lub ze stali nierdzewnej. Kolorowe tuleje dystansowe fi 12mm są dostępne opcjonalnie na specjalne zamówienie dla niezbyt dużych tabliczek z tworzyw sztucznych.

Wymierzanie otworów
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 1 - zaznaczanie

Pierwsza czynność to sprawdzenie, czy ściana jest prosta i równa. Następnie przykładamy tabliczkę do ściany w miejscu, w którym ma być zainstalowana i naszym celem jest dokładne zaznaczenie miejsc w których mają być przykręcone dystanse. Jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia tabliczki lub jej nadruku przez kontakt ze ścianą, zastosuj dystans z pianki lub styropianu. Ołówek wkładamy w otwory w tabliczce i zaznaczmy na ścianie ich położenie.

W przypadku dużych tablic przygotuj szablon np. z tektury. Przyłóż delikatnie do tablicy i zaznacz otwory, a następnie przenieś szablon na ścianę i wyznacz punkty wiercenia. Pamiętaj o prawidłowym wyznaczeniu pionu i poziomu.

Wiercenie
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 2 - wiercenie

Precyzyjnie wywierć otwory pod kołki rozporowe (jeśli wiercisz w murowanej ścianie) lub otworki pod wkręty jeśli wiercisz w drewnie.

Montaż dybli
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 3 - montaż dybli

W otwory w ścianie wciskamy kołki rozporowe, które zapewnią tablicy pewny montaż. W zależności od wielkości tablicy i jej wagi oraz rodzaju podłoża należy użyć odpowiednio długich i grubych, aby pewnie trzymały się w ścianie.

Dobierając grubość kołków miej na uwadze średnicę wewnętrzną tulejek dystansowych. Kołki nie mogą być zbyt grube.

Wstępny montaż tulei
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 4 - przykręcanie dystansów

Wkręty przekładamy przez dolną część dystansu i przykręcamy go do ściany. Dystans powinien być lekko przykręcony, tak aby można było delikatnie zmienić jego położenie. Tak samo postępujemy ze wszystkimi dystansami.

Korekta i dokręcanie
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 5 - dokręcanie dystansów

Po przykręceniu wszystkich dolnych części dystansów przykładamy tabliczkę i sprawdzamy ich położenie. W razie nierównego przykręcenia delikatnie przesuwamy i dopasowujemy położenie tak aby dystanse znajdowały się dokładnie pod otworami w tabliczce.

Montaż tabliczki
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 6 - przykręcanie śrub

Dopiero wtedy mocno dokręcamy wkręty w dystansach, a następnie wsuwamy nakrętki mocujące w otwory tulei. Ostatnią czynnością jest dokręcenie nakrętek dystansów za pomocą imbusowego kluczyka. Jeśli nakrętka ma gwint należy ją wkręcić w tuleję jak zwykłą śrubkę. Do tej czynności nie są potrzebne żadne narzędzia.

Koniec
Instrukcja montażu - mocowanie, tuleje dystansowe - krok 7 - gotowe

I to wszystko! Mamy nadzieję, że obyło się bez komplikacji, a powyższa instrukcja była pomocna. W razie pytań prosimy o kontakt.

Dziękujemy!